Sumuj, by nie stracić karty
Płatności | Przekroczenie limitu na karcie kredytowej może być przyczyną rozwiązania umowy przez bank Janina Blikowska
W październiku opisywaliśmy perypetie pani Izabeli, klientki PKO BP. Kobieta nie mogła płacić kartą kredytową, bieżące zadłużenie nie przekraczało limitu. Okazało się, że jednak był on przekroczony, bo ostatnia płatność zbliżeniowa obciążyła rachunek dopiero po kilku dniach, i to na nowy okres rozliczeniowy.
– Niektóre transakcje kartami kredytowymi dokonywane są w trybie offline – do banku nie trafia wtedy zapytanie o autoryzację transakcji w momencie jej dokonywania, co może spowodować przekroczenie limitu kredytowego – przyznawał bank.
W listopadzie tej samej klientce powtórzyła się sytuacja z przekroczeniem limitu karty kredytowej. Oprócz odsetek, opłaty karnej kobieta dostała też z banku... groźbę rozwiązania umowy o kredytówkę.
„Informujemy, że przyznany limit kredytowy został przekroczony. Wykorzystywanie środków finansów w wysokości przekraczającej przyznany limit jest naruszeniem postanowień regulaminu wydawania i używania karty kredytowej i może spowodować wypowiedzenie umowy o wydanie i używanie karty kredytowej i unieważnienie karty" – napisał bank.
Pani Izabela jest oburzona: – Jak to jest, że bank pożycza mi na kartę więcej, niż się umawialiśmy? I dlaczego o przekroczeniu limitu informuje listem, a nie np. SMS? – pyta czytelniczka.
Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP powtarza to, co bank powiedział nam już w październiku: –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta