Celowe wyzbywanie się majątku nie uwolni od długu w ZUS
Jeśli dłużnik podejmuje świadomie działania na niekorzyść wierzyciela, ten może żądać uznania tych czynności za bezskuteczne wobec niego. Dotyczy to m.in. przesunięć majątku, z którego mógłby zostać spłacony dług.
- Jestem prezesem zarządu dwóch spółek z o.o. – X i XNowa. W grudniu 2017 r. przeniosłem notarialnie z jednej do drugiej spółki własność nieruchomości jako wkład na pokrycie udziałów. Jako prezes XNowa otrzymałem pozew z sądu, gdzie ZUS wystąpił o uznanie za bezskuteczną ww. czynności. Podano m.in., że dłużnik (spółka X) wyzbyła się majątku, ma zaległości składkowe na 35 tys. zł, jest hipoteka na rzecz ZUS i że są inni wierzyciele, a zadłużenie rośnie. Czy ZUS może podważyć w sądzie przekazanie nieruchomości do nowej spółki? – pyta czytelnik.
Przedstawione okoliczności z dużym prawdopodobieństwem mogą stanowić skuteczną podstawę do podważenia przez ZUS przesunięcia z majątku dłużnika (spółki) do majątku innej spółki. Kluczowe będzie jednak ustalenie wszystkich okoliczności, a to może nastąpić w toku postępowania sądowego.
Z krzywdą dla wierzyciela
Aby ustosunkować się do tego problemu, trzeba odnieść się do stosownych regulacji kodeksu cywilnego (ustawa z 23 kwietnia 1964 r.; tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1025 ze zm.). W tym zakresie istotne są regulacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta