Składka chorobowa musi wyjść z banku
Dla ustalenia daty zapłaty składki znaczenie ma data obciążenia rachunku (data, w której rachunek bankowy został pomniejszony o kwotę składki), a nie data wystawienia polecenia, jak również nie data zwiększenia kwoty na rachunku wierzyciela (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 września 2017 r. (II UK 417/16).
Stan faktyczny
Zgodnie z ustalonym stanem faktycznym ubezpieczona – przedsiębiorca prowadząca działalność gospodarczą, 10 lutego zleciła przelew składki chorobowej za pośrednictwem bankowości internetowej. Przelew został zrealizowany dnia następnego.
Ponieważ przelew zaksięgował się na koncie ZUS dopiero 11 lutego (a więc po upływie terminu płatności), ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego ubezpieczonej za okres od 9 stycznia. Wskazał, że ubezpieczona nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu z powodu nieopłacenia w terminie składki za styczeń. Ubezpieczona odwołała się od decyzji ZUS.
Sąd pierwszej instancji wskazał, że zlecając wykonanie przelewu w ostatnim dniu ustawowego terminu opłacenia składki ubezpieczona dochowała terminu i podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Stanowiska tego nie podzielił sąd II instancji. Zwrócił uwagę, że zgodnie z prawem bankowym polecenie przelewu to udzielona bankowi dyspozycja dłużnika obciążenia jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta