Mała dawka alkoholu nie pozbawi „trzynastki”
sfera budżetowa Prawo do rocznego wynagrodzenia traci pracownik, który stawił się do pracy lub przebywał w niej będąc nietrzeźwym. Podstawą do odebrania trzynastej pensji nie jest zaś stan po spożyciu alkoholu.
Z kodeksu pracy jednoznacznie wynika, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną. Zatem w typowych sytuacjach pracownik, który przepracował pełny rok kalendarzowy, ma prawo do 12 pensji. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku pracowników jednostek sfery budżetowej. Po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego nabywają oni prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości, zwanego zwyczajowo „trzynastą pensją".
Forma kary
Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie należy się jednak w każdym przypadku. Przepisy ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej zawierają katalog sytuacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta