Czy można zaskarżyć protokół kontrolny CBA?
Protokół kontroli i wystąpienie pokontrolne szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – co do zasady – nie podlegają kontroli sądu administracyjnego, gdyż nie wywołują bezpośrednich skutków w sferze uprawnień lub obowiązków jego adresata.
Protokół kontroli CBA nie ma charakteru aktu woli (aktu władczego), lecz aktu wiedzy, który może skłaniać tylko pośrednio do podjęcia przez jego adresata określonych działań. Nie jest on inną, niż decyzje administracyjne i postanowienia, czynnością z zakresu administracji publicznej dotyczącą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a), która to czynność podlega kontroli sądów administracyjnych. Dlatego nie można go zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego i do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Takie same zasady obowiązują wobec wystąpień pokontrolnych szefa CBA.
Prawa kontrolowanego
Wyniki przeprowadzonej kontroli funkcjonariusz kontrolujący przedstawia w protokole kontroli. Protokół ten zawiera opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli oraz ocenę ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem przyczyn powstania, zakresu i skutków tych nieprawidłowości oraz osób za nie odpowiedzialnych (art. 44 ustawy o CBA).
Kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń dotyczących ustaleń zawartych w protokole (art. 45 ust. 3 ustawy o CBA). Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie do szefa CBA w terminie 7 dni od dnia otrzymania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta