Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Braki w wezwaniu mogą spowodować jego nieskuteczność

05 lutego 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Postępowanie | Przepisy określają zakres informacji, jakie trzeba zawrzeć w wezwaniu. W sprawach niecierpiących zwłoki można dokonać wezwania przez telefon, ale nie jest ono dowolne.

W art. 54 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) wymieniono elementy, jakie powinno zawierać wezwanie >patrz ramka. Organ może korzystać z niego tylko w toku toczącego się postępowania.

Wymóg nieuciążliwości

W art. 50 k.p.a. zastrzeżono, że organ może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach oraz do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie bądź w formie dokumentu elektronicznego tylko, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych. Organ ma obowiązek dołożyć starań, aby zadośćuczynienie wezwaniu nie było uciążliwe. Zastosowanie się do wezwania nie może wymagać od osoby wezwanej ponadprzeciętnego nakładu sił i środków. W sytuacjach, gdy osoba wezwana nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa czy innej niedającej się pokonać przeszkody, przewidziano możliwość dokonania określonej czynności, przyjęcia wyjaśnienia czy przesłuchania osoby wezwanej w miejscu jej pobytu.

Zasadą jest, że wezwany ma obowiązek osobistego stawiennictwa tylko w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa bądź w obrębie sąsiedniej gminy lub miasta (art. 51 k.p.a.). W pozostałych przypadkach organ prowadzący postępowanie korzysta się z przeprowadzenia czynności w trybie pomocy prawnej (art. 52 k.p.a.). Terytorialnych ograniczeń dotyczących obowiązku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11273

Wydanie: 11273

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament