Brexitowe migracje się rozkręcają
Niepewność związana z procesem wyjścia z UE skłania do przenosin coraz więcej brytyjskich spółek.
29 proc. brytyjskich spółek albo rozważa przeniesienie części swojej działalności z Wielkiej Brytanii z powodu ryzyka związanego z brexitem, albo już plany przeniesienia zaczęła wdrażać – wynika z sondażu przeprowadzonego przez brytyjski Instytut Dyrektorów. Sondaż ten pokazał, że 11 proc. działających w Wielkiej Brytanii firm już wdrożyło plany przenosin. O ile niektóre duże koncerny, takie jak Sony czy Panasonic, już przeniosły swoje europejskie siedziby główne z Wielkiej Brytanii na kontynent, to z badań Instytutu Dyrektorów wynika, że wiele małych i średnich spółek również może otworzyć swoje biura w Europie kontynentalnej. – To, że takie firmy, zwykle dysponujące ograniczonymi zasobami, rozważają taki kosztowny scenariusz, świadczy o tym, w jak niepewnej sytuacji się znajdują – twierdzi Edwin Morgan, dyrektor generalny Instytutu Dyrektorów.
Czas przeprowadzek
Nie ma statystyk mówiących o tym, jaka część biznesów brytyjskich spółek zostanie przeniesiona na kontynent. W tej kwestii również panuje duża niepewność. Część firm w ostatnich tygodniach jednak ujawniła swoje plany. Dużym echem odbiła się m.in. zapowiedź przeniesienia siedziby głównej producenta odkurzaczy Dyson z Wielkiej Brytanii do Singapuru (spółka zarzeka się, że ten ruch nie ma nic wspólnego z brexitem, ale opinia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta