Składając wiosek o przywrócenie terminu trzeba uprawdopodobnić brak winy
Brak winy ocenia się z uwzględnieniem obiektywnego miernika staranności, jakiej można wymagać od strony należycie dbającej o własne interesy. Przywrócenie terminu nie jest możliwe, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa.
Strona, wnosząca odwołanie od decyzji, wysłała to odwołanie pocztą zaraz po otrzymaniu decyzji, ale na błędny adres (był to stary adres organu, który uległ już zmianie, przy czym w decyzji podano nowy, aktualny adres). Tak zaadresowana przesyłka wróciła do strony, która ponownie wysłała odwołanie, ale tym razem już po terminie, z wnioskiem o jego przywrócenie. Czy taki błąd strony uzasadnia przywrócenie terminu?
Nie.
Zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta