Powiazania dla VAT zostały inaczej zdefiniowane
ROZLICZENIA | Wystąpienie określonych powiązań między nabywcą a sprzedawcą może prowadzić do oszacowania podstawy opodatkowania, a u podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego wpłynąć na sposób liczenia limitu wartości sprzedaży.
Przepisy regulujące szacowanie podstawy opodatkowania VAT w przypadku wystąpienia powiązań zostały znowelizowane od 1 stycznia 2019 r. Zmiany te zostały wprowadzone ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r., poz. 2193; dalej: nowelizacja).
Porównanie zmian wraz z komentarzem zostało przedstawione w >tabeli.
Z uwagi na uchylenie ust. 3 i ust. 4 w art. 32 ustawy o VAT zaszła konieczność znowelizowania art. 113 ust. 12 ustawy o VAT. Od 1 stycznia 2019 r. przepis ten stanowi, że gdy między podatnikiem, o którym mowa w ust. 1 lub 9, a kontrahentem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2 (do 31 grudnia 2018 r.: art. 32 ust. 2–4), który wpływa na wykazywaną przez podatnika w transakcjach z tym kontrahentem wartość sprzedaży w ten sposób, że jest ona niższa niż wartość rynkowa, dla określenia momentu utraty mocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta