Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prolog na fundamentach, finał pod dachem

18 lutego 2019 | Życie Regionów | Bartosz Klimas
≥Pałac Kultury i Nauki doczekał się wielu monografii
źródło: Shutterstock
≥Pałac Kultury i Nauki doczekał się wielu monografii
Krakowska Nowa Huta wciąż czeka na swojego „biografistę”
źródło: Shutterstock
Krakowska Nowa Huta wciąż czeka na swojego „biografistę”

Historia | Są książki, które z pozoru opowiadają o dziejach budynków, ale tak naprawdę mówią o ludziach 
i miastach. Czytelnik zainteresowany opowieściami o miastach może przebierać.

Pomiędzy przewodnikami turystycznymi i zbiorami sympatycznych ciekawostek kryje się literatura – dobrze udokumentowana, przystępnie napisana, wciągająca.

Opowieść o warszawskim Domu Braci Jabłkowskich rozpoczyna się od infiltracji. Cezary Łazarewicz, reporter uhonorowany Nagrodą Nike za książkę „Żeby nie było śladów", przenika do budynku zajmowanego przez okupantów – pseudobiznesmenów, którzy w latach 90. przechwycili wiekowy dom towarowy w centrum Warszawy, utrudniając prawowitym właścicielom odzyskanie nieruchomości (do czasu, chociaż na szczęśliwe zakończenie trzeba było czekać wiele lat). „Sześć pięter luksusu" (Wyd. Znak) ukazało się w 2013 roku, jeszcze za „okupacji" budynku , a ówczesna sytuacja stała się punktem wyjścia do opowieści rozpoczynającej się w roku 1913. Wtedy sklep przy ul. Brackiej otworzył podwoje. W jego stuletniej historii odbiją się losy miasta – dwie wojny, powstanie, odbudowa, nacjonalizacja, transformacja, reprywatyzacja.

Podobnych monografii nie brakuje. W ubiegłym roku Arkady wydały „Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności" pióra Izabeli Żukowskiej i Faustyny Toeplitz-Cieślak – opowieść o jednym z najważniejszych miejsc eleganckiej stolicy. Trwają prace nad monografią Prudentialu – najwyższego budynku przedwojennej Polski. Z początku gmach brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego, w latach 50. przeobraził się w hotel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11284

Wydanie: 11284

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament