Stan wyjątkowy w Ameryce
Kongres nie dał Trumpowi funduszy na mur na granicy z Meksykiem. Prezydent sięgnął więc do środków nadzwyczajnych.
Amerykańscy ustawodawcy doszli w ubiegłym tygodniu do porozumienia w sprawie budżetu, dzięki czemu uchronili Stany przed kolejnym paraliżem rządu. Porozumienie to nie zakładało jednak 5,7 miliardów dolarów na budowę muru, o które prosił Donald Trump. Stąd prezydent postanowił wykorzystać inny sposób sfinansowania inwestycji i ogłosił stan wyjątkowy.
„Obecna sytuacja na południowej granicy stanowi kryzys humanitarny, który zagraża interesom bezpieczeństwa naszego kraju i stanowi stan wyjątkowy" – powiedział Trump podczas piątkowego wystąpienia, w którym ogłosił stan wyjątkowy. „Walczymy w wojnach toczących się 6000 mil od nas – wojnach, do których tak naprawdę nie powinno było dojść, ale nie kontrolujemy naszej własnej granicy" – argumentował, przestrzegając – jak to ma w zwyczaju – przed „inwazją narkotyków, gangów i nielegalnych imigrantów".
Ogłoszenie ogólnokrajowego stanu wyjątkowego daje prezydentowi dostęp do funduszy federalnych. Trump szacuje, że w ten sposób zyska 8 miliardów dolarów na budowę muru. W tej kwocie zawiera się 1,375 miliarda dolarów, które przyznał mu Kongres, podpisując ustawę budżetową, 600 dodatkowych milionów dolarów z funduszu departamentu skarbu do walki z narkotykami, 2,5 miliarda dolarów z programu przeciwdziałania narkomanii oraz dodatkowe 3,5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta