Teatry odetchnęły z ulgą
Scena | Znamy już listę samorządowych festiwali teatralnych, które mają potwierdzone subwencje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jako pierwszy ruszy 8 marca XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. Miasto przeznaczyło na organizację w postaci dotacji celowej 1 mln zł, zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 400 tys. zł.
Wspaniały jubileusz
Program jest znakomity, do Łodzi przyjadą dwa polskie teatry narodowe – z Krakowa i Warszawy, a także niemiecki – z Berlina. Odbędą się dwie zaplanowane specjalnie z myślą o festiwalu prapremiery. Trudno wyobrazić sobie lepszy jubileusz ćwierćwiecza.
– Niewiarygodne, że minęło już 25 lat – powiedziała Ewa Pilawska, pomysłodawczyni, założycielka i dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. – Festiwal przeszedł długą drogę, powstała też wyjątkowa wspólnota skupiona wokół niego, dlatego oczywiste było dla mnie, że tematem jubileuszowej edycji powinna być „Publiczność". Chciałabym, aby stał się pretekstem do rozmów o miejscu odbiorców we współczesnym teatrze.
Jak przypomina dyrektor Pilawska, pierwsze edycje festiwalu były zupełnie inne niż obecne: bliższe formule „impresaryjnego przeglądu". Ich realizacja stała się możliwa dzięki ówczesnemu dyrektorowi Teatru Powszechnego w Łodzi Maciejowi Korwinowi.
– Gdy podczas drugiej edycji w październiku 1995 r. inaugurowaliśmy festiwal spektaklem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta