Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez zmian w finansach parki nie powstaną

18 lutego 2019 | Życie Regionów | Aleksandra Ptak-Iglewska
≥W Polsce parki narodowe zajmują dziś ok. 1 proc. powierzchni kraju. To blisko dziesięciokrotnie mniej niż we Francji
źródło: Shutterstock
≥W Polsce parki narodowe zajmują dziś ok. 1 proc. powierzchni kraju. To blisko dziesięciokrotnie mniej niż we Francji

Środowisko | Od 18 lat nie powstał w Polsce żaden park narodowy. Sprzeciwiają się im m.in. samorządy. Przepisy są takie, że trudno im się dziwić.

 

Ponad setka specjalistów z 25 krajów przyjęła w środę rezolucję na temat Puszczy Białowieskiej. Bez niespodzianek – domagają się natychmiastowego wstrzymania gospodarki leśnej i objęcia całej puszczy ochroną parku narodowego. Naukowcy spotkali się na konferencji „Forest at risk" na Uniwersytecie Warszawskim. Można ten apel uznać za nadzwyczajny optymizm, bo najnowszy park narodowy – Ujście Warty – powstał w Polsce 18 lat temu.

Tworzenie parku w obecnym stanie prawnym jest nie tylko niemal niemożliwe, ale też nie opłaca się mieszkańcom. A dzięki przepisom mogą oni skutecznie zablokować tworzenie parków w trakcie obowiązkowych konsultacji takiego projektu z samorządami. Pieniądze na taką formę ochrony przyrody teoretycznie są, ale w praktyce trudno dostępne.

Gminy pilnują status quo

23 parki narodowe działają dziś w Polsce, jednak ich powierzchnia jako procent powierzchni kraju stawia nas na ostatnich miejscach w Europie. Jak podsumował artykuł w „Nowej Konfederacji", parki zajmują u nas 1 proc. powierzchni, we Francji to 9,5 proc., a na Słowacji 7,5 proc. Lepiej niż u nas jest na Litwie (2,4 proc.), w Serbii (2,3 proc.) czy Bułgarii (1,8 proc.). Nie jest trudno wyprzedzić Polskę.

Gdy nie wiadomo, o co chodzi... – Wprowadzenie parku wywoła katastrofalne skutki gospodarcze dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11284

Wydanie: 11284

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament