Wspólnie obronimy demokrację
Obcy podżegacze próbują zmanipulować polityków, szerząc informacje wywołujące niezadowolenie i destabilizację. Skażeniu polityki zapobiegniemy tylko wtedy, jeśli partie i ich kandydaci stawią opór takim taktykom i zjednoczą się, aby bronić praw człowieka.
W majowych wyborach europejskich weźmie udział 350 milionów osób. Ale nie tylko oni będą przy urnach wyrażać swoją wolę – obce mocarstwa również chcą mieć wpływ na wyniki. Tego przynajmniej się spodziewamy, biorąc pod uwagę fakt, że takie kraje jak Rosja systematycznie próbują wywierać wpływ na wybory w różnych krajach. Według raportu francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych źródłem 80 proc. działań dezinformacyjnych jest Rosja. Monitoring Transatlantyckiej Komisji do spraw Integralności Wyborów wykazuje, że ok. 10 proc. dyskusji w internecie jest sztucznych, prowadzonych przez boty.
Europejskie instytucje, rządy państw, komisje wyborcze i służby wywiadu mobilizują się w różnym stopniu, by zwalczać te zagrożenia, ale to wciąż za mało. Mamy coraz mniej czasu na działanie, a wolniej rozwijające się państwa członkowskie są słabymi ogniwami, narażającymi całą Unię. Jednocześnie poszczególne rządy muszą uważać, by działając, nie naruszać praw swoich obywateli i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta