Usługi informatyczne – z limitem kosztów czy bez
Uzyskanie dostępu do rozwiązań informatycznych opracowanych przez zewnętrznych doradców i refakturowanych przez podmiot powiązany oraz nabywane od podmiotów powiązanych usługi zarządzania siecią, stronami internetowymi i systemami informacyjnymi są kosztem w ograniczonej wysokości.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 23 stycznia 2019 r. (0114-KDIP2-2.4010.550.2018.2.SJ).
Wniosek o interpretację złożyła spółka, której głównym przedmiotem działalności jest produkcja kotłów grzewczych i podgrzewaczy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka nabywa usługi w zakresie IT od podmiotu powiązanego, wobec którego jest spółką zależną. Jednocześnie podmiot powiązany zawarł umowy z podmiotami trzecimi, tj. dostawcami rozwiązań z zakresu technologii informatycznych (dalej: zewnętrzni dostawcy), na podstawie których zewnętrzni dostawcy zobowiązani są do dostarczenia podmiotowi powiązanemu oraz jego spółkom zależnym licencji na oprogramowanie, usług serwisowych oraz usług utrzymania w związku z wdrożeniem poszczególnych programów komputerowych. Wnioskodawca nie jest stroną umowy zawartej z zewnętrznymi dostawcami oraz jest zobowiązany do zapłaty podmiotowi powiązanemu wynagrodzenia należnego z tytułu otrzymywanych usług.
Spółka uważała, że usługi informatyczne nie zostały wskazane jako podlegające limitowaniu zgodnie z art. 15e ustawy o CIT, jednak dyrektor KIS nie zgodził się z jej stanowiskiem. Wskazał, że dla prawidłowej oceny otrzymywanego świadczenia, potrzebna jest dogłębna analiza i przyporządkowanie danej usługi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta