Jakie są zasady określenia wartości transakcji finansowych
Za wartość transakcji nie można uznać jedynie wynagrodzenia wyrażonego w odsetkach, prowizjach i innych opłatach, z wyłączeniem kwoty, od której jest ono obliczane (tj. części kapitałowej).
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 grudnia 2018 r. (III SA/Wa 282/18).
Podatnik (bank) wystąpił o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku wskazał, że jest zobowiązany do sporządzania dokumentacji podatkowej zgodnie z art. 9a ustawy o CIT, a zasadnicza większość transakcji zawieranych przez bank z podmiotami powiązanymi to nabywane lub świadczone usługi finansowe (np. lokaty, depozyty, prowadzenie rachunków bieżących, wynagrodzenie i prowizje za udział w kredytach konsorcjalnych, transakcje na instrumentach pochodnych). W przypadku takich zdarzeń gospodarczych występują różne formy finansowania (np. prowizje, odsetki, udział w wynagrodzeniu otrzymanym od podmiotu trzeciego). W związku z tym podatnik powziął wątpliwości co do prawidłowego sposobu ustalenia wartości transakcji jednego rodzaju na cele dokumentacji cen transferowych.
Bank zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy stosownie do art. 9a ust. 1d ustawy o CIT „wartość transakcji" należy rozumieć jako sumę wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta