Filantropia z ukrycia
Marta Nowak Czy można uczciwie prowadzić działalność społeczną.
Gdy zarabia organizacja pozarządowa, np. fundacja, której celem jest działalność pożytku publicznego, pojawia się wiele wątpliwości typu: czy wszystkie zarobki trafiają na cele społeczne, czy część do prywatnych kieszeni, a może też pod przykrywką organizacji ktoś prowadzi nierejestrowaną działalność gospodarczą?
Przepis art. 9 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje, że jeżeli:
1) wynagrodzenie z odpłatnej działalności pożytku publicznego jest „w odniesieniu do działalności danego rodzaju wyższe od tego, jakie wynika z kosztów tej działalności", lub
2) przeciętne miesięczne wynagrodzenie osoby fizycznej z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej, odpłatnej działalności pożytku publicznego przekracza 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to organizacja prowadzi działalność gospodarczą, którą powinna zarejestrować.
Albo działalność, albo pożytek publiczny
O ile warunek z punktu 2) jest jasno sformułowany, o tyle pierwszy warunek może być trudny do spełnienia. Wszak zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 tej ustawy przykładową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta