Przedłużenie użytkowania wieczystego
Uprawnienia | Zwykle nieruchomości były oddawane w użytkowanie wieczyste na 99 lat, ale zdarzało się, że okres ten był krótszy, nawet 40-letni. Oznacza to, że wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego staje się obecnie realnym problemem. Użytkownicy wieczyści powinni zatem wiedzieć na jakich zasadach mogą przedłużyć użytkowanie wieczyste i jakie są konsekwencje wygaśnięcia tego prawa. Ewa Lis-Lewandowska adwokat, Senior Managing Associate, Zespół Nieruchomości, Deloitte Legal Maciej Liberacki aplikant adwokacki, Associate, Zespół Nieruchomości, Deloitte Legal.
1 stycznia 2019 r. doszło do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe we własność, a użytkownicy wieczyści takich gruntów stali się ich właścicielami z mocy prawa. W odniesieniu do nieruchomości komercyjnych proces przekształcenia będzie bardziej złożony i wydaje się, że na reformę w tym zakresie przyjdzie jeszcze poczekać, choć całkowita likwidacja prawa użytkowania wieczystego jest zapowiadana od dłuższego czasu.
Pierwsze nieruchomości były oddawane w użytkowanie wieczyste w latach sześćdziesiątych XX wieku na co najmniej 40 lat. Obecnie więc wygaśnięcie takiego prawa staje się faktycznym problemem. Użytkownicy wieczyści powinni zatem wiedzieć na jakich zasadach możliwe jest przedłużenie okresu użytkowania wieczystego i jakie są konsekwencje wygaśnięcia tego prawa.
Wygaśnięcie prawa na skutek upływu terminu
Co do zasady, prawo użytkowania wieczystego jest ustanawiane na 99 lat. Wyjątkowo, w przypadkach podyktowanych celem gospodarczym dopuszcza się ustanowienie tego prawa na okres krótszy – co najmniej 40 lat.
Po upływie terminu na jaki użytkowanie wieczyste zostało ustanowione – prawo to wygasa. Dzieje się tak, gdy użytkownik wieczysty nie skorzysta z prawa do żądania przedłużenia użytkowania wieczystego na dalszy okres (tj. nie złoży stosownego wniosku) albo w przypadku, gdy – pomimo złożenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta