Wrocławski modernizm w Nowym Jorku
W galerii Center for Architecture będzie można oglądać projekty Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, wybitnej architektki, twórczyni „wrocławskiego Manhattanu".
Działalność Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, która zmarła w czerwcu 2018 r., była ściśle związana z Wrocławiem, gdzie jako pierwsza kobieta po wojnie otrzymała dyplom architekta. Przyjechała tam znad wschodniej granicy jak wielu mieszkańców powojennego Wrocławia.
Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie wrocławskich zabytków, projektowała pierwsze osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne. Zasłynęła tym, że po gomułkowskiej odwilży w 1956 r. nadawała miastu rys nowoczesności i ludzkie oblicze. Ukończone w 1958 r. osiedle im. Kołłątaja oferowało mieszkańcom tak zwane mezonetowce, czyli pierwsze w powojennej Polsce mieszkania dwupoziomowe, namiastkę luksusu.
Oddane do użytku dekadę później osiedle przy placu Grunwaldzkim, inspirowane nowatorską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta