Nowe wyzwanie dla aptek i szpitali
Unijne przepisy zabezpieczające nasz rynek farmaceutyczny przed sprzedażą sfałszowanych leków budzą kontrowersje.
Ze względu na różnice cen tego samego leku w różnych krajach nieuczciwym sprzedawcom opłacało się do niedawna wprowadzić do legalnego łańcucha dystrybucji sfałszowane produkty medyczne. 9 lutego tego roku weszły w życie przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/161, często nazywanego w Polsce serializacją lub dyrektywą fałszywkową. Mają one na celu uszczelnienie obiegu leków za pomocą nowych dwuwymiarowych kodów kreskowych umieszczanych na wskazanych produktach leczniczych, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.
Rozporządzenie nakłada również na apteki otwarte i przyszpitalne obowiązek skanowania kodów przed wydaniem produktów pacjentowi.
Problemy ze szkoleniem
Niestety przy okazji regulator przerzucił samo wdrożenie, w tym także szkolenia i uzupełnianie informacji o leku i jego sprzedaży, na rynek. Podczas wielu zeszłorocznych konferencji dotyczących obrotu lekami dało się wyczuć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta