Strona może żądać wyłączenia biegłego
Organ powinien – na żądanie biegłego, strony lub z urzędu – wyłączyć biegłego od udziału w postępowaniu, jeżeli zostaną uprawdopodobnione okoliczności mogące wywołać wątpliwość co do bezstronności biegłego. Wyłączenie następuje w drodze postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie.
- Strona domaga się wyłączenia biegłego, z którym była dawniej w bliskich relacjach towarzyskich, ale obecnie jest w konflikcie. Czy do wyłączenia wystarcza uprawdopodobnienie, że biegły może być stronniczy w jej sprawie?
Tak.
W art. 84 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przewidziano, że gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne, organ może zwrócić się do biegłego lub biegłych o wydanie opinii. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2019 r. (sygn. I GSK 3363/18, LEX nr 2622851) zwrócono uwagę, że organ ma swobodę w korzystaniu z tego środka dowodowego, ale granice korzystania z tej swobody wyznacza zasada prawdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta