Jakie wsparcie dla polskiej wsi
Tak w ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, jak i Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL, wspólna polityka rolna Unii musi być rozwijana. Postulaty to m.in. większy budżet, niż zaproponowała Bruksela, i ujednolicenie dopłat.
O przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej w kontekście krajowej polityki zrównoważonego rozwoju dyskutowali premier Mateusz Morawiecki, Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich i Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).
Wzmocnić WPR
– WPR musi być kontynuowana i rozwijana, ale potrzebna jest zmiana jej akcentów. Wszystkie kraje muszą być traktowane w sposób historycznie niedyskryminujący. U nas niektóre zjawiska, np. scalanie gruntów, zachodzą dopiero ostatnio, choć w sposób przyspieszony. Musimy zabiegać o wzmocnienie WPR i o jak największą pulę pieniędzy na tę politykę po 2020 r. Ważne będą też zasady podziału tych pieniędzy – mówił premier Morawiecki.
– Polskie rolnictwo jest dla nas ważne. Chcemy mieć w Europie rynek żywności wysokiej jakości. Są na to środki – 2,5 mld euro dla małych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta