Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nielegalnie wybudowane garaże – do rozbiórki czy do legalizacji?

05 marca 2019 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Orzeczenie | W postępowaniu o nakaz rozbiórki należało uwzględniać nie tylko zapisy obowiązującego planu miejscowego, ale również przeznaczenie terenu „od daty budowy obiektu". Danuta Frey

 

Samowolne wybudowanie pięciu boksów garażowych nie było w latach 80. ubiegłego wieku niczym szczególnym. Budowane z własnych środków, niejednokrotnie bez dopełnienia formalności, takie tymczasowe garaże do dziś funkcjonują w wielu miejscowościach.

W jednym z osiedli w Białymstoku, na gruntach w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowej, powstał zespół pięciu boksów garażowych ze stróżówką. Garaże, blaszaki o powierzchni 14x5 m, powstały bez pozwolenia na budowę na terenie urządzonego parkingu, przekazanego w 1988 r. przez spółdzielnię Społecznemu Komitetowi Użytkowników. Przez wiele lat spółdzielnia nie wnosiła zastrzeżeń do takiego sposobu użytkowania. Aż do czasu, kiedy w związku z konfliktem wokół wysokości opłat czynszowych za garaże, sama wystąpiła o ich rozbiórkę z uwagi na sprzeczność z obowiązującym aktualnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2007 r.

Dawny i nowy plan

Zgodnie z planem, obowiązującym w czasie budowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11297

Wydanie: 11297

Spis treści
Zamów abonament