Jak zniechęcić do rezygnacji z PPK
Pod aktem notarialnym niezbędnym przy sprzedaży nieruchomości wystarczy jeden podpis. Żeby odmówić udziału w Pracowniczym Planie Kapitałowym, trzeba ich złożyć aż siedem.
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: PPK) oparta została na zasadzie dobrowolności dla pracowników, rozumianej jako przyznanie pracownikom prawa do wystąpienia z PPK (tzw. mechanizm opt-out). Rezygnacja z PPK wymaga złożenia przez pracownika deklaracji. 1 lutego 2019 r. projekt takiej deklaracji, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zamieszczony został na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Proponowana przez resort finansów deklaracja jest bardzo rozbudowana. Uwagę zwraca przede wszystkim to, że wymaga ona od pracownika złożenia aż siedmiu podpisów. W deklaracji pracownik musi potwierdzić odrębnym podpisem m.in., że rezygnuje on z:
∑ PPK w sposób świadomy;
∑ otrzymywania wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł;
∑ otrzymywania dopłat rocznych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta