Dzieła sztuki pod kontrolą fiskusa
Domy aukcyjne, komisy, antykwariaty, będą musiały zgłaszać transakcje powyżej 10 tys. euro.
Łapówka poprzez aukcję sztuki czy wyłudzenia podatku VAT przez zakup rzekomo cennego obrazu? To będzie mocno utrudnione. Pół roku od wejścia w życie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu Ministerstwo Finansów musi ją znowelizować i wpisać przedsiębiorców prowadzących domy aukcyjne, antykwariaty, jubilerów czy prowadzących sprzedaż komisową na listę instytucji obowiązanych – czyli takich, które muszą zgłaszać organom skarbowym wszystkie transakcje powyżej kwoty 10 tys. euro.
Obrazy od dekarza
Rządowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu weszła w życie zaledwie w lipcu 2018 r. I wyłączyła tę grupę z listy tzw. instytucji obowiązanych. – Z niejasnych powodów ministerstwo finansów uznało, że ryzyko prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu związane z działalnością tego rodzaju podmiotów dotyczy głównie transakcji gotówkowych – wskazuje Marek Biernacki, poseł PO–KO, były minister sprawiedliwości, a także spraw wewnętrznych.
czytaj także:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta