Trudno w tym roku ustalić reprezentatywność związku
Od początku 2019 r. status organizacji zależy od sumy osób pracujących w firmie od co najmniej sześciu miesięcy. Od 23 sierpnia br. kluczowy będzie dodatkowo staż członkowski aktywistów. Grzegorz Orłowski
Reprezentatywność zakładowej organizacji związkowej wyposaża ją w szczególne uprawnienia, niewspółmiernie silniejsze od tych, jakie mają organizacje bez takiego statusu. Dotyczy to najważniejszych uprawnień związkowych w sprawach zbiorowych realizowanych u pracodawcy, takich jak np. ustalanie i zmiana regulaminów płacowych czy regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (art. 30 ust. 6 i 7 ustawy o związkach zawodowych). Jednolite negatywne stanowisko organizacji reprezentatywnych (albo organizacji reprezentatywnej – gdy tylko jedna ma taki status) uniemożliwia wydanie lub zmianę tych aktów prawnych.
W konsekwencji w warunkach pluralizmu związkowego uprawnienia niereprezentatywnych organizacji związkowych w sprawach zbiorowych stały się symboliczne, a ich stanowisko niewiążące. Wyjątek dotyczy jedynie sytuacji, gdy niereprezentatywna zakładowa organizacja związkowa jest stroną lub uczestnikiem strony związkowej zakładowego układu zbiorowego pracy. Zachowała ona dotychczasowy wpływ na treść tego aktu – bez jej zgody układu nie można zmienić.
Problem z liczeniem
O ile definicja reprezentatywnej organizacji związkowej nie powinna budzić wątpliwości (art. 253 ust. 1-4 ustawy o związkach zawodowych), o tyle liczenie jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta