Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przykre konsekwencje przekroczenia unijnego limitu deficytu

28 marca 2019 | Ekonomia

Jeśli luka w finansach publicznych przebije granicę 
3 proc. PKB, Bruksela zacznie patrzeć nam na ręce, zapewne wzrosną podatki, a oceny naszej wiarygodności kredytowej mogą spaść. anna Cieślak-Wróblewska

 

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że rząd będzie się starał, by w efekcie realizacji „piątki" PiS deficyt nie wzrósł powyżej 3 proc. PKB. Dlaczego ten poziom jest tak istotny i co się stanie, jeśli jednak go przekroczymy?

Według paktu stabilizacji i wzrostu kraje należące do Unii Europejskiej zobowiązane są do utrzymywania stabilności finansów publicznych. Jednym z kryteriów tej stabilności jest właśnie deficyt na poziomie niższym niż 3 proc. Przekroczenie tej granicy oznacza, że na forum unijnym rusza proces oceny, czy stabilność została naruszona.

– Nie jest to automatyczna decyzja. Rozważana jest skala przekroczenia, czy jest to sytuacja przejściowa czy długotrwała, czy doszło do tego w warunkach dobrej koniunktury czy spowolnienia itp. – opisuje Piotr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11317

Wydanie: 11317

Spis treści
Zamów abonament