Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do kryminału za nielegalną adopcję

28 marca 2019 | Prawo

Państwowe ośrodki alarmują o szarej strefie, wręcz rynku przysposabiania dzieci. Resort sprawiedliwości odpowiada: będą surowe kary. agata Łukaszewicz

 

Za nielegalną adopcję grozić ma od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. To najnowsza propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości. Chodzi o nowelizację kodeksu karnego.

Powód? Dzisiejsze regulacje prawne niedostatecznie chronią dzieci przed dostaniem się w niepowołane ręce. Odpowiedzialność karna grozi jedynie za organizowanie nielegalnych adopcji na szeroką skalę – uzasadnia projekt MS. Ma więc być inaczej.

To się dzieje

– Groźne zjawisko rozszerzyło się do tego stopnia, że państwowe ośrodki zajmujące się znajdowaniem rodzin dla dzieci alarmują o istnieniu w Polsce szarej strefy adopcyjnej – uzasadnia zmiany MS.

Wstrząsający przypadek handlu dzieckiem miał miejsce w 2017 r. na Pomorzu. Kobieta w ciąży zamieściła w internecie ogłoszenie, w którym wystawiła na sprzedaż swoje nienarodzone dziecko. Zgłosiła się para z zagranicy. Ustalono stawkę za noworodka – 30 tys. zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11317

Wydanie: 11317

Spis treści
Zamów abonament