Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

NSA osądzi kolejowe grunty

28 marca 2019 | Prawo

Czy samorządy skorzystają na komunalizacji - rozstrzygnie pełny skład Naczelnego Sądu Administracyjnego. Anna Krzyżanowska

 

Sąd rozpatrzy zagadnienie komunalizacja nieruchomości należących do państwowych spółek, przede wszystkim Polskich Kolei Państwowych, ale także innych ważnych podmiotów.

To kolejne podejście do tematu. W 2017 i 2018 r. NSA wydał dwie uchwały niekorzystne dla Skarbu Państwa. Uznał, że brak dokumentów potwierdzających tytuł prawny do kolejowych gruntów (decyzji wydanych po 1985 r. albo umów o oddaniu PKP w zarząd gruntów państwowych – na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości) przesądza o ich komunalizacji.

Te rozstrzygnięcia kwestionuje Prokuratoria Generalna, a sprawa pokazuje, że mimo upływu prawie 30 lat nasze państwo nadal ma problemy z wdrożeniem wszystkich założeń i zasad wynikłych z przemian ustrojowo-gospodarczych po upadku PRL.

– Komunalizacja ciągle powoduje trudności interpretacyjne – przyznaje dr Adrian Sypnicki z kancelarii Głowacki i Wspólnicy. I wskazuje, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11317

Wydanie: 11317

Spis treści
Zamów abonament