Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niefrasobliwość pracodawcy otworzy drogę do żądań

28 marca 2019 | Kadry i Płace | Katarzyna Kamińska

Brak pisemnej formy wypowiedzenia pozwala zwolnionemu dochodzić roszczeń z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy. Tak samo jest w sytuacji pominięcia wymaganej procedury.

Wypowiedzenie to normalny, zwykły tryb rozwiązania umowy o pracę. Mimo powszechności tej instytucji, nadal w praktyce pracodawcy popełniają wiele błędów, a przygotowanie i wręczenie wypowiedzenia budzi wątpliwości i pytania.

Okres i staż

Kodeks pracy reguluje okresy wypowiedzenia umowy o pracę, uzależniając ich długość od zakładowego stażu pracy podwładnego. Okresy te wynoszą:

- 2 tygodnie – przy zatrudnieniu krótszym niż pół roku,

- 1 miesiąc – przy zatrudnieniu krótszym niż 3 lata, oraz

- 3 miesiące – gdy zakładowy staż pracy przekracza 3 lata.

Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może jednak nastręczać trudności. Najczęściej można spotkać się z pytaniami o wliczanie okresu próbnego oraz o określenie odpowiedniej długości okresu wypowiedzenia w przypadku wypowiadania umowy na „przełomie" stażu zakładowego uprawniającego pracownika do dłuższego okresu wypowiedzenia.

Przykład 1

Pan Jan był zatrudniony w firmie na okres próbny od 1 maja do 31 lipca 2018 r. Następnie, od 1 sierpnia 2018 r., został zatrudniony na czas określony dwóch lat. W październiku 2018 r. pracodawca podjął decyzję o wypowiedzeniu mu umowy. Z uwagi na to, że okresu próbnego nie wlicza się do stażu zakładowego, od którego zależy długość okresu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11317

Wydanie: 11317

Spis treści
Zamów abonament