Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko konta i lokaty

28 marca 2019 | Moje pieniądze
źródło: Rzeczpospolita

W banku można nie tylko oszczędzać, ale też inwestować, wybierając produkty o różnym stopniu ryzyka i na kilka sposobów. Ewa Bednarz

Wiele instytucji oferuje fundusze inwestycyjne, plany oszczędzania w funduszach, inwestycje w fundusze modelowe lub portfele funduszy. Są też lokaty z funduszami i produkty strukturyzowane z ochroną kapitału, dające możliwość inwestowania w różne instrumenty finansowe: indeksy giełdowe, koszyki akcji, surowce, kursy walut, stopy procentowe itp.

Najwięcej propozycji związanych jest z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Wszystkie wymagają jednak wysokich wpłat i są droższe od inwestycji w same fundusze. Alternatywą dla inwestycyjnych polis ubezpieczeniowych z regularną składką ma być Celowy Plan Inwestycyjny, najnowsza oferta Nest Banku, który pochwalił się ostatnio, że wprowadził do oferty już 43 produkty inwestycyjne.

Jak z polisą, ale w funduszu

W Celowym Planie Inwestycyjnym oszczędzać można przez 5 lub 10 lat. Zysk – bez względu na wybór czasu oszczędzania – będzie uzależniony od notowań wybranych subfunduszy inwestycyjnych Ipopemy SFIO, w skład którego wchodzi 12 funduszy o zróżnicowanym stopniu ryzyka.

Dla najostrożniejszych przeznaczony jest Subfundusz Oszczędnościowy, który inwestuje w długoterminowe papiery dłużne. Bonusem dla klientów jest opłata za zarządzanie obniżona ze standardowego 1 proc. do 0,25 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11317

Wydanie: 11317

Spis treści
Zamów abonament