Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chęć sukcesji w rodzinie maleje z wiekiem

28 marca 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

O ile młode pokolenie zamożnych przedsiębiorców szykuje się do przekazania firmy bliskim, 
to starsi biznesmeni zbliżający się do wyjścia z biznesu często już nie mają złudzeń, że się to uda. Anita BłASZCZAK

 

Ponad połowa zamożnych przedsiębiorców na świecie, w tym w Polsce, twierdzi, że ich następcy nie są jeszcze gotowi do przejęcia obowiązków w firmie – wynika z najnowszego badania BNP Paribas Wealth Management. Co siódmy nie potrafi nawet wskazać nikogo odpowiedniego do tej roli. O ile biznesmeni z młodszego pokolenia mają jeszcze czas na wyłonienie i przygotowanie sukcesora, to starsi właściciele firm, zbliżający się do wieku emerytalnego, mają już na to mniejsze szanse. Nic więc dziwnego, że to wśród najmłodszych przedsiębiorców, którzy dopiero tworzą i rozwijają swoje firmy, jest najwięcej chęci do przekazania biznesu następnemu pokoleniu. Starsze generacje zamożnych właścicieli firm częściej nastawiają się na ich sprzedaż.

Firma na emeryturze

– W Polsce mieliśmy do niedawna złudne poczucie, że sukcesja – przekazanie wiedzy, władzy i własności w firmach – powinna się odbywać głównie w rodzinie – twierdzi Adrianna Lewandowska, doradca ds. strategii i sukcesji i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego (IBR). Jak przypomina, w badaniach IBR takie plany deklarowało 70 proc. właścicieli firm, podczas gdy na Zachodzie jedynie 30 proc. Tam większość przedsiębiorców była gotowa na sukcesję zewnętrzną,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11317

Wydanie: 11317

Spis treści
Zamów abonament