Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe spółki na niższy podatek muszą zaczekać rok

28 marca 2019 | Prawo

Firmy, które płacą zaliczki w stałej kwocie, nie mają szans na 9 proc. CIT. Resort o nich zapomniał. przemysław wojtasik

 

Niemiła niespodzianka dla spółek, które rozliczają się z fiskusem w uproszczony sposób. Na obniżkę CIT do 9 proc. muszą zaczekać do przyszłego roku. Płacone co miesiąc zaliczki opodatkują wyższą stawką.

– Od 1 stycznia małe spółki z o.o. i akcyjne odprowadzają tylko 9-proc. CIT. Ministerstwo Finansów nie pomyślało jednak o tych, którzy płacą stałe zaliczki w wysokości 1/12 podatku z poprzednich lat. Oni przez cały rok muszą stosować 19- albo 15-proc. stawkę – tłumaczy Małgorzata Gach, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii Gach Mizińska. – Sporo więc nadpłacą fiskusowi, a nadwyżkę podatku odzyskają dopiero za rok, po złożeniu zeznania rocznego.

Dlaczego firmy płacą uproszczone zaliczki? Korzyści mamy kilka. Przede wszystkim jest łatwiej, bo nie trzeba co miesiąc wyliczać, ile musimy zapłacić fiskusowi, przelewamy przez cały rok taką samą kwotę. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają problemy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11317

Wydanie: 11317

Spis treści
Zamów abonament