Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przełomowa technologia czy tylko atrakcyjny magnes na inwestorów?

03 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Startupy | AI to dziś motor rozwoju młodych, innowacyjnych firm. Często jest jednak tylko słowem wytrychem

 

Technologia AI może być tylko wytrychem, po który sięgają startupy, by dostać się do portfeli inwestorów – alarmują eksperci i pokazują statystyki, z których wynika, że w Europie nastąpił prawdziwy wysyp innowacyjnych firm, które twierdzą, że wdrażają rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji – jest ich już 2,9 tys. Problem w tym, że – jak wynika z najnowszego raportu brytyjskiego MMC Ventures – tylko 60 proc. z nich faktycznie posiada taką technologię. Czy zatem pozostałe 40 proc. to tzw. wydmuszki?

Grozi nam bańka AI

Boom na sztuczną inteligencję trwa w najlepsze. O ile w 2013 r. takie rozwiązania deklarował 1 na 50 startupów w Europie, o tyle już w 2018 r. był to 1 na 12. Przedstawiciele branży widzą w tym jednak pewnego rodzaju zagrożenie. Istnieje bowiem duże ryzyko, a wręcz prawdopodobieństwo, że część firm próbuje zbić kapitał na fali popularności inteligentnych algorytmów. AI to bowiem magnes na pieniądze inwestorów.

David Kelnar, szef działu badań MMC, tłumaczy, że wiele firm rozpoczynających działalność ma plany opracowania programów uczenia maszynowego, aplikacji sztucznej inteligencji, która pozwala komputerom automatycznie uczyć się i ulepszać w przyszłości. Wszystko to ma proste uzasadnienie w pieniądzach – nawet będące w powijakach firmy oznaczone jako pracujące nad AI historycznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament