Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kogo obchodzą wybory do PE

03 kwietnia 2019 | Rzecz o polityce | Marek Migalski
Jeśli opozycja jedynie zremisuje z PiS w europejskim starciu, to będzie skazana na klęskę
źródło: reporter
Jeśli opozycja jedynie zremisuje z PiS w europejskim starciu, to będzie skazana na klęskę

Grzegorz Schetyna potrzebuje sukcesu przed starciem jesienią.

Wybory do Parlamentu Europejskiego nie mają znaczenia dla Polaków oraz dla Polski, natomiast ich wynik jest kluczowy dla partii politycznych. Dlatego właśnie liderzy tych ostatnich bardzo się starają o to, by starciu, które będzie miało miejsce 26 maja, nadać znaczenie, a nawet pozory dramatyzmu. Większość obywateli RP jednak w to nie wierzy. I ma rację.

Zacznijmy od tezy pierwszej, czyli od tego, że wynik elekcji do europarlamentu ma nikłe znaczenie dla życia zwykłych Polaków oraz dla Polski jako państwa. To oczywiste, choć politycy i komentatorzy nie chcą tego przyznać. Ogólny wynik tej elekcji w skali całej UE oczywiście będzie mieć wpływ na politykę przez nią prowadzoną oraz, pośrednio, na życie obywateli RP. Ale już to, czy wśród 751 eurodeputowanych będzie 20 czy 25 polityków PiS, 3 lub 5 przedstawicieli Wiosny lub 20 czy 25 posłów z Koalicji Europejskiej, nie ma żadnego znaczenia. Po prostu.

Kształt przyszłego europarlamentu jest już dziś z grubsza znany. Zmniejszy się stan posiadania EPP oraz S&D, czyli chadeków i socjaldemokratów, którzy od dawna współrządzą Izbą, a zwiększy się reprezentacja eurosceptyków. Nie na tyle jednak, by złamać duopol EPP i S&D i przejąć z ich rąk przewodnictwo w tej instytucji. Być może jednak chadecy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament