Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi rewolucja w onkologii

03 kwietnia 2019 | Nauka | Paweł Łepkowski
Onkologia przyszłości będzie się opierać na szerokiej współpracy interdyscyplinarnej
źródło: AdobeStock
Onkologia przyszłości będzie się opierać na szerokiej współpracy interdyscyplinarnej
Przełomy  w onkologii liczymy już nie w latach,  ale w miesiącach.
źródło: materiały prasowe
Przełomy w onkologii liczymy już nie w latach, ale w miesiącach.

W mojej opinii rak jest już chorobą przewlekłą. Wskazuje na to radykalny przełom w leczeniu czerniaka i innych rodzajów nowotworów – mówi dr n. med. Beata Jagielska, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej – Stowarzyszenie.

Pod hasłem „Wartość zdrowia. Value Based Healthcare i Value Based Pricing" przebiegało tegoroczne, czwarte już, Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej. Zanim przejdziemy do przedstawienia kluczowych aspektów, proszę zdefiniować, czym jest medycyna personalizowana i dlaczego wzbudza ona tak wiele nadziei w środowisku lekarzy, naukowców i pacjentów?

W tej chwili staramy się mówić o medycynie personalizowanej w aspekcie terapii i diagnostyki pacjenta jako medycynie precyzyjnej, czyli zastosowaniu odpowiedniego leku w odpowiednim czasie i w odpowiedniej dawce dla odpowiedniego pacjenta. Dla mnie medycyna precyzyjna to taki dobór leczenia, który będzie pasował jak klucz do zamka. To chyba najlepsza analogia. Natomiast medycyna personalizowana jest pojęciem szerszym, systemowym. To zindywidualizowany dobór terapii i ścieżki leczenia nie tylko dla jednego pacjenta, ale także dla grupy pacjentów z tą samą chorobą lub z podtypem tej choroby, która ma pewne specyficzne znamiona, gdzie można bardzo spersonalizować leczenie. To jest zmiana w podejściu do leczenia, której jesteśmy świadkami w ostatnich latach.

Medycyna personalizowana jest szczególnie ważna i skuteczna w onkologii, a więc w tej gałęzi medycyny, którą pani reprezentuje. Co roku na raka umiera na świecie 15 mln ludzi. Jak z punktu widzenia medycyny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament