Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śpiew to zajęcie intelektualne

03 kwietnia 2019 | Kultura | Jacek Marczyński
Christian Gerhaher (z prawej) i jego nieodłączny muzyczny partner, pianista Gerold Huber
źródło: materiały prasowe
Christian Gerhaher (z prawej) i jego nieodłączny muzyczny partner, pianista Gerold Huber

Rewelacyjny Christian Gerhaher zaśpiewa w niedzielę w Warszawie. Szykuje się więc mocny początek Festiwalu Beethovenowskiego.

Tego najwybitniejszego obecnie wykonawcy niemieckich pieśni brytyjski „The Telegraph" określił mianem najbardziej poruszającego śpiewaka na świecie i nie jest w tej opinii odosobniony. Na dodatek to śpiewak inteligentny, a umiejętności wokalne z inteligencją nie zawsze idą w parze. A żeby jeszcze dopełnić portret urodzonego w 1969 roku barytona, należy dodać, że ma nietypowy jak na artystę życiorys i podejście do sztuki.

Pochodzi z bankierskiej rodziny bawarskiej i początkowo nic nie zapowiadało, że muzyka wypełni mu całe życie. I dlatego Christian Gerhaher wybrał w Monachium studia medyczne.

Śpiewający lekarz

– Dokładniej rzecz ujmując, najpierw zostałem studentem na wydziale filozofii, dopiero potem przerzuciłem się na medycynę – wyjaśnia teraz „Rzeczpospolitej". – Z wykształcenia jestem lekarzem, mimo że w tym samym czasie pojawiła się w moim życiu na poważnie muzyka. Zrobiłem sobie nawet roczną przerwę, by kształcić się u najwspanialszego artysty, Dietricha Fischera-Dieskaua, niemniej studia lekarskie dokończyłem, choć byłem już wówczas pewien, że moje życie powinna wypełnić muzyka.

W przeciwieństwie do niemal wszystkich młodych śpiewaków absolutnie nie myślał o operze. Kompletnie go nie pociągała, w ogóle nie chodził na przedstawienia.

– Opera jest emocjonalna i pod względem wokalnym zdecydowanie bardziej konkretna. A pieśń to zupełnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament