Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy liczą na wsparcie cyfrowych asystentów

03 kwietnia 2019 | Raporty RZ | Michał Duszczyk
źródło: Shutterstock

INNOWACJE | Sztuczna inteligencja mocno zagląda do przedsiębiorstw. Perspektywy rozwoju tej technologii są obiecujące

 

IDC prognozuje, że jeszcze w tym roku firmowe wydatki na sztuczną inteligencję (AI) osiągną wartość ponad 35 mld dolarów. Stanowić to będzie 44-procentowy wzrost względem wydatków w roku ubiegłym. Popyt na rozwiązania AI napędzać będzie przede wszystkim branża handlowa. Za prawie 6 mld dolarów detaliści chcą rozwijać cyfrowych doradców klienta i konsultantów zakupowych. Drugą co do wielkości branżą, która chce podążyć tą drogą, będzie bankowość. Instytucje finansowe przeznaczą ponad 5,5 mld dolarów m.in. na zautomatyzowane systemy analizy zagrożeń oraz inteligentne oprogramowanie do walki z nadużyciami. Te liczby robią wrażenie, ale niestety zwykli konsumenci nadal nie do końca rozumieją, o co w tym wszystkich chodzi. Zresztą ludzie od biznesu też mają z tym problem.

Bunt maszyn? Prawdziwa rewolucja nadciąga

– Polacy wciąż postrzegają sztuczną inteligencję jako coś pomiędzy magią a złym duchem. Z jednej strony podziwiamy, jak niesamowicie się sprawdza, choćby w poprawie jakości zdjęć, tłumaczeń, komunikacji z maszynami czy w ocenie ryzyka. Z drugiej, snujemy obawy o bunt maszyn – mówi Dariusz Jemielniak, kierownik katedry Management in Networked and Digital Societies w Akademii L. Koźmińskiego.

Jak przekonuje, kierunki rozwoju technologii AI zależą na razie od decyzji firm technologicznych. – Właśnie dlatego, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament