Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cienie globalnej recesji

03 kwietnia 2019 | Ekonomia | Janusz Jankowiak

Prognozy spowolnienia światowej gospodarki to obecnie już standard. 
Szybko przy tym przybywa przewidywań recesji w latach 2020–2021.

 

Pokryzysowe komplikacje oznaczają dla światowej gospodarki wiele zwrotów akcji w krótkich interwałach. Źródeł niepewności i ryzyk nie ubywa. Potwierdzeniem jest ostra zmiana kursu w politykach monetarnych głównych banków centralnych. W kilka miesięcy od realizowanej lub zapowiadanej normalizacji przeszły do wyczekiwania, a nawet ponownej ekspansji. Prognozy globalnego spowolnienia są obecnie konsensem rynkowym. Szybko przy tym przybywa przewidywań recesji w latach 2020–2021.

Czy takie obawy są uzasadnione? Czy można coś wnosić z zachowań podmiotów na globalnym rynku finansowym, który przy tak wielkiej niepewności może być przecież przewrażliwiony? Rzućmy okiem na kilka najbardziej typowych dziś procesów zachodzących na rynku inwestycyjnym i w sferze realnej w regionach kluczowych dla światowej gospodarki.

Cykl nie umiera ze starości, ale...

W USA mamy inwersję krzywej dochodowości. Rentowności trzymiesięcznych bonów skarbowych uplasowały się powyżej 10-latek po raz pierwszy od 2007 r. Oznacza to, że rynek obligacji obawia się recesji i spadku stóp procentowych. Czy to przereagowanie? Niekoniecznie. Recesja może faktycznie nadciągać. Problem w tym, że odwrócona krzywa nie powie nam, kiedy dokładnie. Z wieloletnich obserwacji wynika, że inwersja poprzedza recesję średnio o 18 miesięcy. I to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament