Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia specjalista ma wiele zalet

03 kwietnia 2019 | Prawo | Marek Domagalski

Wracają pomysły na szczególne sądy. Tym razem mają szansę powstać dla praw autorskich, patentów i nieuczciwej konkurencji.

Wyodrębnienie wyspecjalizowanych sądów do sporów na tle własności intelektualnej (patentów, prawa autorskiego) przewiduje najnowszy projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Trudne sprawy

– Wobec ogromnego rozproszenia tych spraw i ich specyfiki ustanowienie wyspecjalizowanych sądów i sędziów dla spraw własności intelektualnej wydaje się niezbędne – uzasadnia projekt Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Pomysł powołania specjalistycznych sądów wraca co jakiś czas. Niedawno Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zaproponował powołanie specjalnych wydziałów w sądach, które miałyby się zajmować m.in. kredytami walutowymi, zwłaszcza szybkim rozstrzyganiem spraw frankowiczów. Prawnicy sceptycznie ocenili jednak ten pomysł, a Ministerstwo Sprawiedliwości też go nie podchwyciło....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament