Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postój w polskim porcie bez wpływu na obowiązki nabywcy

03 kwietnia 2019 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Szwedzka firma nie musi rozpoznawać WNT ani WDT w Polsce tylko dlatego, że w trakcie przemieszczania towarów, zakupionych na Słowacji, były one czasowo magazynowane nad Wisłą.

Do prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego zgłosiła się firma ze Szwecji. Sprzedaje ona w Szwecji towary, które produkowane są na terytorium Słowacji przez słowackiego producenta. Wyprodukowane towary nabywa pośrednik (niemiecki podatnik VAT) i sprzedaje je szwedzkiej firmie. W tym czasie nie dochodzi do fizycznego przemieszczenia towarów. Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przechodzi na szwedzką firmę na terytorium Słowacji. Towary transportowane są bezpośrednio od słowackiego producenta do firmy szwedzkiej, a podmiotem odpowiedzialnym za transport towarów jest słowacki producent. Dzieje się to dwuetapowo:

∑ transportem samochodowym ze Słowacji do portu w Polsce, gdzie towary są składowane, a następnie

∑ transportem morskim z Polski do Szwecji.

Czas składowania w polskim porcie (od kilku dni do kilku miesięcy) uzależniony jest m.in. od kwestii ekonomicznych oraz organizacyjnych. Ani w drodze do portu, ani w samym porcie towary nie są poddawane żadnym modyfikacjom, ulepszeniom, zmianom.

Czy w takich okolicznościach szwedzka spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium Polski a następnie przemieszcza je, jako własne, w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Czy jest zobowiązana do wykazania tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament