Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złożenie e-sprawozdania finansowego wymaga staranności

03 kwietnia 2019 | Rachunkowość | Marek Sporny, Łukasz Drożdżowski

Adwokat czy radca prawny, składający bilans spółki do rejestru sądowego za pośrednictwem e-portalu, musi w trakcie tego procesu potwierdzić, że podpis pod rocznym raportem złożył kierownik tej jednostki w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Zgodnie z art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości (dalej: uor) roczne sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Stosownie natomiast do art. 19e ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: ustawa o KRS), złożenie tego dokumentu do Repozytorium Dokumentów Finansowych następuje za pośrednictwem e-portalu (https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/). Co istotne, w trakcie składania zgłoszenia generowane są oświadczenia do zatwierdzenia przez osobę je składającą (art. 19e ust. 6 ustawy o KRS). Jedno z tych oświadczeń to potwierdzenie, że sprawozdanie finansowe zostało podpisane przez kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 pkt 6 uor. O ile zatem samo złożenie dokumentów za pośrednictwem e-portalu wydaje się być stosunkowo proste dla jego przeciętnego użytkownika, o tyle przed wysłaniem zgłoszenia warto się upewnić, czy sprawozdanie finansowe zostało podpisane w należyty sposób. Poniżej przedstawiamy przykładowe obszary, których – w naszej ocenie – powinna dotyczyć należyta staranność osoby wysyłającej zgłoszenie za pośrednictwem e-portalu.

Kłopotliwy oddział przedsiębiorcy zagranicznego

Osoba wysyłająca zgłoszenie (tj. osoba fizyczna, której numer...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament