Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy wspólnik rezygnuje z uczestnictwa w spółce osobowej

03 kwietnia 2019 | Rachunkowość | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Księgi rachunkowe spółki jawnej powinny być zamknięte na ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia, złożonego wcześniej przez występującego przedsiębiorcę.

Ustąpienie wspólnika ze spółki osobowej (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) jest sposobem zakończenia łączącego go z pozostałymi wspólnikami stosunku prawnego, wynikającego z umowy spółki. Wspólnik może wystąpić ze spółki, wypowiedzieć jej umowę lub sprzedać udziały spółki. Czynność taka ma określone konsekwencje w prawie podatkowym i bilansowym, zarówno po stronie spółki, jak i występującego z niej wspólnika.

Cywilna...

W przypadku spółki cywilnej, jeżeli została ona zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód, na koniec roku obrachunkowego. Z ważnych powodów wspólnik może jednak wypowiedzieć swój udział bez zachowania ww. terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony (art. 869 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.). Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie powoduje jej rozwiązania, pod warunkiem, że w spółce pozostanie co najmniej dwóch wspólników. Występujący ze spółki wspólnik traci członkostwo w spółce oraz status współwłaściciela majątku wspólników. Przysługuje mu natomiast prawo do rozliczenia. I tak, wspólnikowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament