Sędziowie muszą mieć gwarancje niezawisłości i nieusuwalności
Nie można ich przenosić w stan spoczynku, kiedy tylko władzy się spodoba.
Rzecznik generalny Jewgienij Tanczew ocenił: Trybunał powinien orzec, że przepisy ustawodawstwa polskiego dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii.
– Sporne przepisy naruszają zasady nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej – dodaje rzecznik.
3 kwietnia 2018 r. weszła w życie nowa polska ustawa o Sądzie Najwyższym. Na jej mocy wiek przejścia w stan spoczynku sędziów SN został obniżony do 65 lat. Nowa granica wieku znajduje zastosowanie od dnia wejścia w życie ustawy, także w odniesieniu do sędziów powołanych do tego sądu przed tym dniem.
Przedłużenie czynnej służby sędziów Sądu Najwyższego po ukończeniu 65. roku życia jest możliwe, zależy jednak od złożenia przez nich oświadczenia o woli dalszego zajmowania stanowiska, przedstawienia zaświadczenia stwierdzającego zdolność, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, a także od zgody wyrażonej przez prezydenta – czytamy w opinii.
Evgeni Tanchev stwierdził też, że należy dokonać odrębnej oceny zakresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta