Prąd i czynsz można zaksięgować w koszty według proporcji
Fiskus przychyla się do sytuacji przedsiębiorców, którym do prowadzenia działalności gospodarczej wystarczy laptop. Nie muszą już wyodrębniać pomieszczenia na firmę w mieszkaniu, aby móc odliczyć wydatków na jego utrzymanie.
Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu. Zjawisko to szczególnie widoczne jest głównie w działalności usługowej, m.in. w branży IT, gdzie do wykonywania pracy wystarczy komputer czy laptop, dostęp do internetu lub jedynie specjalna aplikacja. W ostatnich latach fiskus zmienił swoje stanowisko w kwestii rozliczania wydatków związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną w mieszkaniu. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie zatem pytanie, czy wydatki poniesione w działalności prowadzonej w mieszkaniu mogą być kosztem uzyskania przychodu. Sprawdźmy!
Czym jest koszt podatkowy
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodu są wydatki związane z osiągnięciem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, które nie zostały wymienione w art. 23, czyli w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych. Dodatkowo, aby wydatek mógł zostać zaksięgowany w kosztach, nie może mieć znamion wydatku prywatnego dla przedsiębiorcy i musi być odpowiednio udokumentowany dowodem księgowym.
Aby dokument mógł być podstawą ujęcia kosztu w księdze podatkowej, musi posiadać poniższe dane:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy), które uczestniczą w operacji gospodarczej;
- datę wystawienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta