Czy wróci certyfikacja zawodu księgowego
Aż 67 proc. respondentów ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Finansów źle ocenia skutki deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Resort zamierza opracować nową koncepcję certyfikacji.
Jak twierdzi Ministerstwo Finansów, nowe przepisy dotyczące certyfikacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mają powstać na podstawie wniosków, jakie płyną z „Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego dotyczącego oceny efektów przeprowadzonej w 2014 r. deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych" z marca 2019 r. Stanowi on próbę zweryfikowania skutków deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych sprzed pięciu lat.
System pilnie potrzebny
„W celu pozyskania opinii społeczeństwa na temat rynku usług księgowych w Polsce wykorzystano badanie ankietowe, które zostało przeprowadzone w dniach 20 lipca 2018 r. – 30 września 2018 r." – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytania w związku z przygotowywanym artykułem „Księgowy pięć lat po deregulacji" („Rzeczpospolita" z 17 kwietnia 2019 r.).
Jak podkreśla MF, deregulacja zakładała wzrost zainteresowania świadczeniem usług księgowych (usługowym prowadzeniem ksiąg), przejęcie przez rynek procesu weryfikacji księgowych pracujących w outsourcingu (certyfikacja księgowych przez instytucje rynkowe), spadek cen usług księgowych oraz weryfikację jakości usług przez mechanizm rynkowy.
Ministerstwo przyznaje, że nie wszystkie założenia deregulacji udało się osiągnąć....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta