Nadmierne obciążanie pracą to mobbing
Zarzucanie pracą, wysyłanie maili z poleceniami służbowymi do pracownika w dni wolne od pracy, podczas zwolnienia chorobowego i urlopu oraz nieadekwatne rozliczanie ich wykonania, może stanowić mobbing.
Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z 20 czerwca 2018 r. (VIII Pa 86/18).
Sąd rejonowy zasądził dla pracownicy od pracodawcy – urzędu gminy 25 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za rozstrój zdrowia wywołany mobbingiem.
Sprawa dotyczyła kobiety zatrudnionej na stanowisku urzędniczym na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. W 2014 r. wójt powierzył jej pracę na stanowisku kierownika urzędu stanu cywilnego na pół etatu. W pozostałej części wykonywała ona inne obowiązki urzędnicze.
Od 1 grudnia 2014 r. zmienił się wójt. Nowy wójt jako podstawowy sposób komunikowania się z pracownikami urzędu przyjął wysyłanie im na adresy służbowe i prywatne poleceń w formie maili. Polecenia przesyłał poza godzinami pracy. Stałą praktyką stało się też wydawanie powódce ustnych poleceń, dotyczących wykonywania obowiązków wykraczających poza zakres jej czynności. Od 1 stycznia 2015 r. powódka otrzymała od wójta ok. 200 maili, z których ponad 100 wysłał po godzinach pracy, w tym w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy, w czasie urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego. Ponadto wójt zlecał kobiecie dodatkowo czynności dotyczące różnych dziedzin funkcjonowania urzędu, tj.: sfery prawnej, prac sekretariatu, obsługi kulturalno-oświatowej, organizowania spotkań okolicznościowych, zamawiania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta