Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piątka dla Europy

02 maja 2019 | Opinie
15 lat temu, 1 maja 2004 r. weszliśmy do Unii Europejskiej. Na zdjęciu uroczystości na warszawskim placu Zamkowym
autor zdjęcia: Kacper Pempel
źródło: reporter
15 lat temu, 1 maja 2004 r. weszliśmy do Unii Europejskiej. Na zdjęciu uroczystości na warszawskim placu Zamkowym

Mateusz Morawiecki Unia musi powrócić do swoich korzeni – związku silnych, równych i wolnych narodów – przekonuje prezes Rady Ministrów.

Unia Europejska tkwi w błędnym kole kryzysów. Jeśli istnieje nadzieja na jego przełamanie, UE musi pilnie zmienić kurs po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W przeszłości doświadczyliśmy wielu kryzysów, ale sytuacja, w której się dziś znaleźliśmy, jest zdecydowanie najpoważniejsza: brexit, kolejne fale migracji, terroryzm, spowolnienie gospodarcze, dług publiczny w wielu państwach członkowskich – wszystko to wywołuje wśród obywateli poważne wątpliwości co do przyszłości europejskiego projektu.

Odpowiedzią na te kryzysy w Brukseli było centralizowanie władzy, zapominanie o demokracji, przejrzystości i odpowiedzialności oraz lekceważenie narodowej suwerenności. To niebezpiecznie błędne podejście.

Jeśli Unia nie podejmie odpowiednich działań, europejscy wyborcy będą coraz bardziej rozczarowani. Aby dać im nową nadzieję, UE musi wynaleźć się na nowo.

Europejczycy potrzebują Unii wrażliwej społecznie, ambitnej i innowacyjnej, twardej w stosunku do monopoli i protekcjonizmu, oraz bezpiecznej. Przede wszystkim UE musi powrócić do swoich korzeni – związku silnych, równych i wolnych narodów.

Oto pięciopunktowa mapa drogi, która nas czeka.

Walka z nierównością

Europa potrzebuje nowego modelu gospodarczego, który zapewni dynamiczny wzrost gospodarczy w warunkach wolnego rynku i będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11345

Wydanie: 11345

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament