Wydawanie informacji o ulgach to obowiązek sprzedającego
Sprzedający, który wystawia informacje o obniżce wpłat na PFRON, musi wydać ją każdemu kontrahentowi, który terminowo opłacił fakturę. Zwalnia go z tego jedynie oświadczenie klienta, że rezygnuje z korzystania z ulgi.
Pracodawcy dokonujący wpłat na PFRON mogą je obniżyć przez zakup produkcji lub usługi (z wyłączeniem handlu) odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez pracodawcę, który zatrudnia osoby niepełnosprawne. Tzw. sprzedający musi jednak spełniać dwa warunki – zatrudniać co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągać co najmniej 30-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do:
- znacznego stopnia niepełnosprawności lub
- umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.
Sprzedający z tytułu dokonanego u niego zakupu produktu czy usługi wystawia nabywcy informację o kwocie przysługującego obniżenia wpłat na PFRON. Ma także obowiązek przekazywać swojemu nabywcy raz w roku informację o:
- zasadach nabywania i korzystania z obniżenia wpłat,
- możliwości złożenia oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia wpłat,
- możliwości odwołania oświadczenia o rezygnacji.
Ten obowiązek wynika z art. 22 ust. 10 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 511 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji), który uległ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta