Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w sprawozdaniu są możliwe do jego zatwierdzenia

15 maja 2019 | Rachunkowość | Patryk Steidten

Informacje ujawnione już po zakończeniu danego roku obrotowego mogą wpływać na dane zawarte w bilansie sporządzanym za ten okres. O sposobie ich księgowego ujęcia decyduje między innymi poziom istotności.

- Jesteśmy spółką akcyjną. Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za rok 2018 natrafiliśmy na operacje gospodarcze dotyczące roku objętego sprawozdaniem finansowym, które nie zostały prawidłowo (lub w ogóle) ujęte w księgach. W jaki sposób powinniśmy zaewidencjonować te zdarzenia? Czy konieczne jest ujęcie w księgach? W jaki sposób oszacować istotność transakcji? – pyta czytelnik.

Przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy powinno się uwzględnić również zdarzenia występujące po dniu bilansowym. Aby zrobić to w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami, należy zapoznać się z ogólnymi regulacjami zawartymi w art. 54 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), a pomocne mogą być szczegółowe zasady opisane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (dalej: KSR 7). Zgodnie z definicją zawartą w KSR 7, za zdarzenie po dniu bilansowym uznaje się korzystne i niekorzystne zdarzenia, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, na który sporządzono sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy, istotnie wpływające na dane wykazane w tym sprawozdaniu, o których jednostka dowiedziała się przed dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Ważne jest tutaj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11355

Wydanie: 11355

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament