Zmiany w sprawozdaniu są możliwe do jego zatwierdzenia
Informacje ujawnione już po zakończeniu danego roku obrotowego mogą wpływać na dane zawarte w bilansie sporządzanym za ten okres. O sposobie ich księgowego ujęcia decyduje między innymi poziom istotności.
- Jesteśmy spółką akcyjną. Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za rok 2018 natrafiliśmy na operacje gospodarcze dotyczące roku objętego sprawozdaniem finansowym, które nie zostały prawidłowo (lub w ogóle) ujęte w księgach. W jaki sposób powinniśmy zaewidencjonować te zdarzenia? Czy konieczne jest ujęcie w księgach? W jaki sposób oszacować istotność transakcji? – pyta czytelnik.
Przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy powinno się uwzględnić również zdarzenia występujące po dniu bilansowym. Aby zrobić to w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami, należy zapoznać się z ogólnymi regulacjami zawartymi w art. 54 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), a pomocne mogą być szczegółowe zasady opisane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (dalej: KSR 7). Zgodnie z definicją zawartą w KSR 7, za zdarzenie po dniu bilansowym uznaje się korzystne i niekorzystne zdarzenia, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, na który sporządzono sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy, istotnie wpływające na dane wykazane w tym sprawozdaniu, o których jednostka dowiedziała się przed dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Ważne jest tutaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta